Music Victoria Awards Reveals 2019 Nominees
 | 

Music Victoria Awards Reveals 2019 Nominees




Yesterday the nominees for the Music Victoria Awards were announced. This will be the 15th year of the awards. I did a live stream of the announcement via Facebook.

2019 Music Victoria Awards Nominations from Carbie Warbie on Vimeo.


Topping the list with five nominations are Tropical Fuck Storm, Sampa The Great, The Teskey Brothers and Gordon Koang. My heart skipped a beat because one of my favourite bands, Amyl & The Sniffers received four nominations.

Music Victoria Hall of Fame inductees this year are the much loved Vika and Linda Bull and also PBS 106.7FM Melbourne who this December will be celebrating their 40th Anniversary.

Music Victoria Awards Reveals 2019 Nominees

Paddy Donovan, the executive producer of the awards said, "Music Victoria recognises the deep contributions both PBS 106.7FM and Vika and Linda Bull have made to the fabric of Victorian music and culture and is proud to present them both as inductees to the Music Victoria Awards Hall of Fame in 2019."

Here is the list of nominees...

2019 Music Victoria Awards!

PUBLIC-VOTED NOMINEES ARE:

Best Album
Amyl and the Sniffers – Amyl and the Sniffers
Angie McMahon – Salt
Gregor – Silver Drop
On Diamond – On Diamond
The Teskey Brothers – Run Home Slow

Best Band
Amyl and the Sniffers
Cash Savage and The Last Drinks
King Gizzard & the Lizard Wizard
The Teskey Brothers
Tropical Fuck Storm

Best Song
Briggs – Life is Incredible (feat. Greg Holden)
Cash Savage and The Last Drinks – Good Citizens
Gordon Koang – Stand Up (Clap Your Hands)
Sampa The Great – Final Form
The Teskey Brothers – So Caught Up

Best Solo Artist
Alex Lahey
Angie McMahon
Baker Boy
Courtney Barnett
DRMNGNOW
Gordon Koang
Gregor
Olympia
Palm Springs
Sampa The Great

Best Male Musician
Davey Lane
Gareth Liddiard (Tropical Fuck Storm)
Gordon Koang
Stu Mackenzie (King Gizzard and The Lizard Wizard)
Paul Kelly

Best Female Musician
Angie McMahon
Courtney Barnett
Erica Dunn (Tropical Fuck Storm, Palm Springs, Harmony)
Romy Vager (RVG)
Sampa Tembo (Sampa The Great)

Best Breakthrough Act
DRMNGNOW
Gena Rose Bruce
G Flip
Gordon Koang
Tones and I

Best Live Act
Amyl and the Sniffers
King Gizzard & The Lizard Wizard
Mildlife
Sampa The Great
Tropical Fuck Storm

Best Small Venue (under 500 capacity)
The Gasometer Hotel, Fitzroy
Howler, Brunswick
Northcote Social Club, Northcote
The Old Bar, Fitzroy
The Tote Hotel, Collingwood

Best Large Venue (over 500 capacity)
Corner Hotel, Richmond
The Croxton Bandroom, Thornbury
Forum, Melbourne
Hamer Hall, Southbank
Melbourne Recital Centre, Southbank

INDUSTRY-VOTED NOMINEES ARE:

Best Festival
Boogie Festival
Gizzfest
Golden Plains
Meredith Music Festival
Supersense

Best Regional/Outer Suburban Act
Kian
The Kite Machine
Maya Rose
Stonefield
The Teskey Brothers

Best Regional/Outer Suburban Venue
(Over 50 gigs per year)
The Bridge Hotel, Castlemaine
Caravan Music Club, Bentleigh East
Karova Lounge, Ballarat
Sooki Lounge, Belgrave
Theatre Royal, Castlemaine

Best Regional/Outer Suburban Venue
(Under 50 gigs per year)
Barwon Heads Hotel, Barwon Heads
The Bridge Hotel, Bendigo
Malt Shed, Wangaratta
Meeniyan Town Hall, Meeniyan
Ulumbarra Theatre, Bendigo

Archie Roach Foundation Award for Emerging Talent
Allara Briggs Pattison
DRMNGNOW
Kalyani & Isha
Key Hoo
Robert K Champion

Best Blues Album
Anna Scionti – Orphan Diary
Catfish Voodoo – Cookin’ With…
Julian James – Silver Spade
Opelousas – Opelousified
T.K. Reeve – I Wanna Feel Good

Best Country Album
Kate Alexander + Hana Brenecki – Don’t You Have Better Things To Do?
Matt Joe Gow – Break, Rattle And Roll
Mick Thomas’ Roving Commission – Coldwater DFU
Nathan Seeckts – The Heart Of The City
Sean McMahon – You Will Know When You’re There

Best Electronic Act
CORIN
DJ Plead
Kirkis
Rings Around Saturn
Sui Zhen

Best Experimental or Avant-garde Act
Cat Hope
CORIN (Corin Ileto)
Diimpa (William Elm)
Naretha Williams
Uboa (Xandra Metcalfe)

Best Folk or Roots Album
Cat & Clint – The Days That Used To Be
Lucie Thorne – KITTY & FRANK
The Maes – The Maes
Roolya Boolya – Running to You
The Teskey Brothers – Run Home Slow

Best Heavy Album
Blackhelm – Dark Clouds of the Inferno
Religious Observance – Utter Discomfort
Suldusk – Lunar Falls
Uboa – The Origin of My Depression
Vexation – Journey Beyond Mortality

Best Hip Hop Act
Cool Out Sun
DRMNGNOW
Kaiit
Remi
Sampa The Great

Best Intercultural Act
Cool Out Sun
Gordon Koang
Iaki Vallejo
Përolas
The Public Opinion Afro Orchestra

Best Jazz Album
Adam Simmons – The Usefulness of Art
Adam Spiegl – Melancholiac
Andrea Keller – Transients Vol. 1
Spirograph Studies – Kindness, Not Courtesy
Various Artists – Sunny Side Up

Best Reggae and Dancehall Act
Echo Drama
Jah Tung
Quashani Bahd
The Shottaz
Yaw Faso

Best Rock/Punk Album
Amyl and the Sniffers – Amyl and the Sniffers
HEXDEBT – Rule Of Four
Stonefield – Bent
Tropical Fuck Storm – Braindrops
V – So Pure

Best Soul, Funk, Gospel or RnB Album
Allysha Joy – Acadie: Raw
Clever Austin – Pareidolia
Cool Out Sun – Cool Out Sun
Laneous – Monstera Deliciosa
The Putbacks – The Putbacks

Music Victoria Awards Reveals 2019 Nominees

Voting closes at midnight, Friday 8 November 2019

The Music Victoria Awards
Wednesday 20 November 2019
Melbourne Recital Centre at 8.00pm

Performing artists to be announced and limited tickets will be on sale on Monday the 21st of October.
$50 General Admission or $20 for Music Victoria members
Tickets are available through melbournerecital.com.au
Follow The Dwarf on Facebook

Comments ()